Istoricul Parohiei Glăvănești

Istorie Ianuarie 14, 2013

În partea de răsărit a satului Glăvăneştii-Vechi, pe coasta vestică a dealului Glăvanăşti se găseşte biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”.

Construită pe fundaţia unei biserici mai vechi, actuala construcţie datează din anul 1821, fiind zidită de catre boierul Nicolae Hagicolea.

Corpul bisericii este din cărămidă, aşezat pe o temelie din piatră.

Planul general compozit, urmează linia traditională a bisericilor boiereşti, de la sfârşitul secolului XVIII şi începutul secolului XIX, fiind format din pridvor, naos şi altar, deasupra pridvorului fiind aşezată clopotnită.

Grosimea zidului este de 0,50 m. Intrarea in pridvor se face pe la miazăzi, printr-o uşă de 2,20 m si lată de 1,20 m.

Pridvorul este simplu, de formă pătrată, prevăzut cu 2 ferestre aşezate lateral, având dimensiunile de 0,6-0,4 m.

Naosul are o adâncime de 9,2 m şi o lăţime de 5,2 m, lumina pătrunde în interior, prin 3 ferestre, cu dimensiunile de 1,25-0,80 m.
Pe langă zid se găsesc, în număr de 17 strane (câte 8 pe fiecare parte, plus strana arhierească lucrată simplu).

Altarul este despărţit de naos, printr-o catapeteasmă pictată de pictorul italian Aptini E., la mijlocul secolului XIX. Altarul are forma circulară, cu adâncime de 2,0 m şi lăţime de 5,2 m.

Lumina părunde printr-o fereastră, la răsărit, cu dimensiuni de 1,25-0,80 m.

Plafonul este în formă de calotă semisferică si este căptusit cu scândură geluită şi vopsită.
Biserica nu are pereţii pictati, dar are un iconostas valoros, datând de la mijolcul sec.XIX.

Dintre obiectele de patrimoniu ale bisericii enumerăm, o Evanghelie

tipărită la Mănăstirea Neamţ, un Liturghier din anul 1827, tipărit la Sibiu şi 12 mineie legate în piele, tipărite în anul 1843.
Vechimea şi intemperiile vremii au dus la o accentuată degradare a unui patrimoniu, care nu a fost suficient evaluat.

Astfel, s-a trecut la conservarea şi recuperarea cărtilor de cult ortodox.

Catapeteasma şi intreg registrul pictural al icoanelor a fost restaurat, de un real folos, fiind existenta Centrului Mitropolitan T.A.B.O.R. –Iaşi şi a Centrului „Resurectio”.

Deasemenea, s-a mai construit un cafas şi se lucrează la un proiect

de consolidare şi restaurare a intregii biserici. Din nefericire suma de bani estimată este de aproximativ 20 000 EURO, ceea ce, înseamnă abordarea unei strategii pe termen lung, în desfăsurarea lucrărilor, deoarece comunitatea noastra este prea săracă.

În cadrul parohiei noastre se mai găsesc şi satele Glăvăneştii-Noi, având în curtea cimitirului paraclisul cu hramul „Sf. Cv.Parascheva”

Ambele biserici au fost construite după anul 1968 şi nu au o valoare patrimonială, ele indeplinind o functie liturgică.

Prin vrednicia gospodarilor din comunitatea noastră au fost reparate
în intregime, ambele biserici, au fost cumpărate 5 rânduri de veşminte preoteşti, o Sf. Evanghelie, cărti de cult şi s-au donat multe icoane.

Participarea la slujbă este majoritara. O nota aparte o dau copiii, care participă activ la serviciul liturgic, iar în prezent, se lucrează la alcătuirea unui cor bisericesc.

Pe langă Sf.Liturghie, Sf-le Taine (Botez, Cununie) şi ierurgiile vieţii
de zi cu zi a credincioşilor (aghiazmă, înmormântare, etc., ), se încearcă ca prin Sf.Maslu şi ierurgii specifice (binecuvântarea ţarinilor, binecuvântarea animalelor, slujbe pentru ploaie, etc.,),
viaţa oamenilor în mediul sau specific rural, să se împlinească cu viaţa spirituală şi comuniunea cu Iisus Hristos.

O caracteristică a credinţei oamenilor, din acest sat este mulţimea de troiţe.

Numai în anul 2003, în curtea tuturor celor 3 biserici au fost ridicate 3 troiţe şi la intrările şi ieşirile din sate sunt ridicate deasemenea, troiţe prin osardia şi dragostea credincioşilor.